Dom Rekolekcyjno-Wypoczynkowy AWSD

Pomysł nabycia domu wypoczynkowego dla księży archidiecezji powstał na początku lat siedemdziesiątych, za bp Henryka Gulbinowicza, ówczesnego administratora apostolskiego Archidiecezji w Białymstoku. Wówczas to nabyto posesją nad jeziorem Studzienicznym, na której znajdował się wiejski dom czteroizbowy, studnia i stodoła. W wyniku rozbudowy domu powstały dodatkowe pomieszczenia, takie jak kuchnia, jadalnia i sanitariaty. Jeden z pokoi został zamieniony na kaplicę. Dom został wyposażony we wszystkie sprzęty, niezbędne dla jego funkcjonowania w nowej roli. Potrzebne w tym celu środki finansowe zapewnił biskup Hubrych z Magdeburga. W prace nad adaptacją obiektu zaangażowali się, oprócz samego bp. Gulbinowicza, jego sekretarz, ks. Henryk Glinko, ks. Antoni Kochański, ks. Kazimierz Wilczewski i ks. Tadeusz Krawczenko. Zostały wykonane prace stolarskie i umożliwiony został dostęp do jeziora. Powstały ośrodek, oddany do użytku w 1973 r., mógł zapewnić względnie dogodne warunki przebywania i odpoczynku dla 9 księży.

W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych korzystali z niego, zwłaszcza w pierwszych latach użytkowania, księża archidiecezjalni, ale nie tylko. Do Studzienicznej przyjeżdżał na wakacje ksiądz Prymas Stefan Wyszyński. Parokrotnie także przebywał w nim prof. Stefan Świeżawski z rodziną. Bywali również goście z Niemiec i innych krajów. Jeden z pokoi był zarezerwowany dla kardynała Karola Wojtyły, który jednak nigdy w nim nie zamieszkał.

Bp Edward Kisiel zadbał, ażeby ośrodek, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, służył zwłaszcza księżom archidiecezji. Oni stali się z czasem jego głównymi gośćmi. Niektórzy z nich, zwłaszcza starsi, każdego roku w miesiącach letnich spędzali tam dłuższy lub krótszy czas wypoczynku.

W roku 2008 ta nieruchomość stała się własnością Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku. Wówczas to zrodził się pomysł aby wyremontować dom, rozbudowując i dostosowując do aktualnych norm i standardów, aby mógł służyć większej ilości gości, zapewniając warunki do rekolekcji i odpoczynku.

Podjęte zostały różne próby skorzystania z funduszy unijnych, niestety bezskutecznie. Pojawiły się jednak osoby, które zaoferowały swoją pomoc oraz sponsorzy i ofiarodawcy. Niebawem wykonany został projekt przebudowy istniejącego domu. W maju 2010 r. wydane zostało pozwolenie na prace budowlane.

W dniu 6 czerwca 2012 roku ks. abp Edward Ozorowski poświęcił i otworzył Dom Rekolekcyjno – Wypoczynkowy im. bł. Michała Sopoćki w Augustowie.

Dom zmienił całkowicie swój wygląd. Jest w nim w obecnej chwili 12  dwuosobowych i jeden czteroosobowy pokój z łazienką, kaplica, refektarz, sale rekreacyjne i dostęp do jeziora.